טיגנתי בצל בסיר חלבי – לא בן יומו, ביתי הגיעה וערבבה בכף בשרית שכמדומה אינה בת יומה (אך איני בטוחה ב 100%), מה דין הסיר ? ומה דין הכף הבשרית ? ואף הכף החלבית ? – שאחר כך באתי אני וערבבתי לפני שהיא הספיקה לספר לי את שקרה….
פה ניתן להקדיש.
תוכן
חג שמח !
טיגנתי בצל בסיר חלבי – לא בן יומו, ביתי הגיעה וערבבה בכף בשרית שכמדומה אינה בת יומה (אך איני בטוחה ב 100%), מה דין הסיר ? ומה דין הכף הבשרית ? ואף הכף החלבית ? – שאחר כך באתי אני וערבבתי לפני שהיא הספיקה לספר לי את שקרה….
אם אכן הסיר היה חלבי באמת [כלומר, בישלו בו בעבר מאכל חלבי], א"כ הבצל נעשה חלבי, בהמשך הכניסו כף בשרית- דין הבצל תלוי האם הוא עדיין חריף או שכבר התמתק בבישול- אם בתחילת הבישול והוא עדיין חריף א"כ הבצל נאסר, ואם בסוף הבישול וכבר הצהיב והתמתק א"כ הבצל לא נאסר. לגבי הכף הבשרית, אם היה רוטב עם הבצל, היא צריכה הגעלה [בעוד 24 שעות] אפשר גם להגעיל בבית. אם לא היה רוטב [או רק טיפות של לחות אבל לא רוטב ממש] א"כ הכף נשארה מותרת.
על מנת לאסור את הכף החלבית ואת הסיר החלבי, צריף שני תנאים: א. הבצל עדיין היה חריף בזמן שהכניסו את הכף הבשרית, ב. היה רוטב בסיר. אם היה את שני התנאים, אז הסיר והכף נאסרו, אם רק אחד מהם, לא נאסרו.
לפי מה שנכתב שהבצל כבר התמתק, א"כ לא נאסרו. [לגבי הרוטב, אם היה שמן כמו ששמים לחביתה, זה כבר נחשב רוטב]