לפני ראש השנה נסעתי באוטובוס "אגד" ושילמתי עבור הטענת כרטיסיה ב"רב קו", העודף שהוחזר לי היה גבוה מהמגיע לי, אך הוא התערב עם שאר המטבעות בארנקי ולכן אין לי דרך לדעת כמה בדיוק אינו שלי. מה עלי לעשות?
פה ניתן להקדיש.
תוכן
חג שמח !
לפני ראש השנה נסעתי באוטובוס "אגד" ושילמתי עבור הטענת כרטיסיה ב"רב קו", העודף שהוחזר לי היה גבוה מהמגיע לי, אך הוא התערב עם שאר המטבעות בארנקי ולכן אין לי דרך לדעת כמה בדיוק אינו שלי. מה עלי לעשות?
א. חובה להחזיר רק את הסכום שבודאי הוחזר לך יותר מהמגיע לך, ועל השאר נאמר הכלל 'המוציא מחבירו עליו הראיה'.
ב. החוב הוא לנהג ולא לאגד [משום שהנהג הוא המפסיד מכך], ואם אין ידוע מי הנהג יש לעשות בכסף 'צרכי רבים', דהיינו דבר שכולם נהנים ממנו [למשל, לתרום את הסכום לאגודת יד שרה].